piatok, 26 apríla, 2024
DomovTipy a trikyAko vhodne zvoliť bytové rastliny ? (+Tipy)

Ako vhodne zvoliť bytové rastliny ? (+Tipy)

Michaela Macejková

Je dokázané, že izbové rastliny majú vplyv nielen na celkový dojem interiéru, ale takisto vám dokážu navodiť pozitívnu náladu. Okrem toho čistia vzduch a preto by nemali chýbať v žiadnej domácnosti.

Vhodných rastlín pre váš byt je mnoho, avšak netreba kupovať prvé, ktoré zbadáte. Každý bytový priestor má vlastné podmienky, a preto je dôležité si vybrať izbové rastliny, ktorým budú vyhovovať podmienky vášho bytu a súčasne sa o ne zvládnete starať.

Podmienky sú dôležité

Najzákladnejšími faktormi pri výbere izbovej rastlinky je veľkosť priestoru a svetelné podmienky v ňom. Ďalej si treba zvážiť, či ste skúsený pestovateľ alebo začiatočník a podľa toho zvoliť náročnosť starostlivosti o danú rastlinu. Treba však rátať aj s tým, že rozmery väčšiny rastlín neostanú ako pri kúpe na začiatku, ale budú sa viac a viac meniť. Niektoré môžu vyrásť aj do výšky niekoľkých metrov.

Počítať treba aj s aklimatizáciou rastliny na novom mieste. Na zmenu prostredia môže reagovať zhodením listov. Nechajte ich dva až tri týždne na danom mieste a pri správnej opatere sa rýchlo zotavia.

Umiestnenie a svetelné podmienky

Niektoré druhy izbových rastlín priam milujú denné svetlo, iným sa zas viac darí v polotieni. Preto, ak máte tmavší byt, nemôžete očakávať, že sa v ňom bude dariť svetlomilným rastlinám a naopak.

Pri umiestňovaní rastliny je potrebné si uvedomiť, že pri okne je podstatne viac svetla. Podstatná je takisto veľkosť okien a na ktorú svetovú stranu sú orientované. Južná strana je najviac osvetľovaná, čo môže viesť k spáleniu listov. Naopak, severná strana je ideálna pre tieňomilné druhy rastlín. Ak vlastníte rastlinu obľubujúcu polotieň, vhodné je umiestnenie na východnej strane. Čo sa týka západnej strany, tam záleží na uhle dopadu slnečných lúčov, ale aj od ročného obdobia.

Vhodná teplota a vlhkosť

Netreba zabúdať, že izbové rastlinky sú rovnako živým tvorom, a preto na teplo reagujú podobne ako my. Nepriaznivo na nich pôsobí výrazné kolísanie teplôt, blízkosť radiátora či prievan. Väčšina z nich zvláda teplotné rozmedzie od 17 do 25 °C. Vo všeobecnosti platí, že rastliny najlepšie znášajú vyššie teploty a zvýšenú vlhkosť vzduchu.

Ideálne je preto zamedziť prievanu a suchému vzduchu z výhrevných telies. Ak rastlina nemá dostatočný prísun vody, uzatvára prieduchy a pri súčasnom nedostatku svetla sa zastavuje rast. Spôsobov, ako kompenzovať suchý vzduch v interiéri a vytvoriť vhodnú vlhkosť pre izbové rastliny, je hneď niekoľko. Napríklad pravidelné kropenie rastlín, či umiestnenie zvlhčovača vzduchu v blízkosti rastliny.

Kvalita substrátu a správne zalievanie

Aby boli rastliny na pohľad krásne, plodiace a kvitnúce, potrebujú pravidelnú dávku živín vo forme hnojív. Substráty sú umelo namiešané zmesi, ktoré pripomínajú zeminu, a slúžia k upevneniu koreňov rastlín. Pre dobré výsledky pri pestovaní odporúčame používanie kvalitných substrátov. Je to položka, na ktorej sa neoplatí šetriť. Dnes sú na trhu množstvá špecializovaných substrátov, ktoré spĺňajú predpoklady na správny rast rastlín, stačí si správne vybrať. Jedným z najdôležitejších rastových činiteľov je popri svetle voda.

Rastlina nie je schopná bez vody prijímať živiny. Prevažná väčšina izbových rastlín pochádza z trópov, čo znamená, že potrebujú dostatok tepla svetla a vody. Ideálne je ich zalievať jedenkrát týždenne. Samozrejme na to majú vplyv aj podmienky v miestnosti. Ak je svetla a tepla dostatok, je potrebná aj výdatná zálievka, ak však intenzita svetla klesá, musí klesať aj intenzita teploty, a tým pádom treba prispôsobiť zálievku.

Výnimkou sú sukulenty či kaktusy, ktorým stačí zálievka tak raz do mesiaca. Riadiť sa môžete aj jednoduchým trikom, a to vyskúšať rukou vlhkosť substrátu a podľa neho prispôsobiť intenzitu zalievania. Pomôcť vám v tomto môžu aj rôzne vlhkomery, ktoré sú dostupné na trhu. Veľmi dôležité u teplomilných rastlín je takisto zalievanie vlažnou vodou, ideálne dopoludnia.

Na trhu už nájdete obrovský výber izbových rastlín. Preto vám prinášame pár tipov krásnych a nenáročných interiérových rastlín, ktorým sa bude dariť aj v tých najtmavších kútoch vášho bytu, a ktoré sú vhodnými adeptmi na zútulnenie domova:

Lopatkovec

Jedna z najznámejších a najrozšírenejších izbových rastliny je práve Lopatkovec. Radíme ho medzi nenáročné kvetiny a zároveň medzi rastliny najlepšie čistiace vzduch. 

Zamiokulkas

Je charakteristický hlavne svojimi tmavozelenými a výrazne lesklými listami. Dorásť môže do výšky jedného metra.

Potosovec

Do tmavších miestností si môžete zaobstarať aj potosovec zlatý. Je to znova nenáročná izbová rastlina.

Aspidistra

Dobre sa jej darí v miestnosti s bežnou izbovou teplotou. Cez leto ju však môžete pestovať i vonku. 

Aglaonema

Táto rastlina je charakteristická najmä svojimi peknými zelenými listami so striebristými pruhmi či škvrnami. Razom tak skrášli a ozvláštni interiér každej izby.

Dizajnovanie rastlín v byte či dome nie je žiadna veda. Stačí si vybrať rastlinky, ktorým vyhovuje dané svetelné stanovisko a teplota a môžete začať. Kombinujte vyššie rastlinky s nižšími a vytvárajte malé zelené oázy. Kombinovaním zelených rastliniek získate upokojujúci nádych vášho domova.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Šéfredaktor odporúča

Buďte v obraze!

Dozveďte sa všetky dôležite informácie ako prvý!

Náš tím pravidelne posiela aktuálne informácie o správe bytových domov.

Pridajte sa do nášho newslettra.