test
nedeľa, 23 júna, 2024
DomovObnova domu7 dôležitých vecí, ktoré potrebujete vedieť pred zateplením bytovky

7 dôležitých vecí, ktoré potrebujete vedieť pred zateplením bytovky

I.MAR spol. s r.o.

Zatepľovanie bytového domu je jedna z najlepších investícií, ktorú si môže bytové spoločenstvo odsúhlasiť. Ušetrí náklady za vykurovanie a zlepší životný komfort každému jednému obyvateľovi. Pred výberom systému a dodávateľa stavby je však vhodné oboznámiť sa s viacerými systémami zatepľovania.

1. Kontaktný zatepľovací systém nie je jediný

Hoci je kontaktné zatepľovanie časté, nejde o jedinú možnosť a vôbec nie ten najdokonalejší systém. Bytovka totiž potrebuje na zdravé a príjemné bývanie viac, ako len zaizolovať. Ani cena kontaktného zatepľovania nie je až tak nízka, ak sa na náklady pozeráme v dlhodobom horizonte. Vzhľadom na životnosť bude potrebné panelák zatepliť dvakrát v porovnaní s fasádou s dvojnásobnou životnosťou.  A to je len niekoľko dôvodov, prečo je vhodné obzerať sa pri výbere zateplenia aj po iných ako kontaktných materiáloch a systémoch.

2. Ako ušetriť viac energie pomocou dobrej fasády

Ak chcete vybrať kvalitné a spoľahlivé zateplenie, ohľaduplné k domu a obyvateľom, je dobré pozrieť sa do Škandinávie. Do krajiny známej ekologickým prístupom k životu, ale aj tuhými zimami. Práve tu vytvorili systém prevetrávaných fasád SCANROC, ktoré nie sú založené na kontaktom zateplení. Preto majú aj omnoho lepšie funkčné vlastnosti, ako bežné zatepľovanie. Okrem toho vetraná vzduchová dutina medzi fasádou a domom zlepšuje termoreguláciu a pomáha zvyšovať energetickú účinnosť budovy. Prináša až 40 % zníženie nákladov na kúrenie v zime a chladenie v lete.

3. Pamätajte na akustickú izoláciu

Kontaktný zatepľovací systém predstavuje síce dobrý izolant, ale čo sa týka akustiky, ťahá rozhodne za kratší koniec. Tu je výhodou práve prevetrávaná fasáda so vzduchovým priestorom. Vzduch medzi vrstvami pôsobí ako dodatočná akustická izolácia. Zvyšuje ochranu pred hlukom, pretože vzduchová dutina pôsobí ako ďalšia zvuková bariéra a významným spôsobom znižuje hlukový smog z exteriéru. Je to veľmi dôležité práve v mestách, kde neustále narastá podiel hluku negatívne pôsobiaci na psychiku.

4. Zvážte kumuláciu vlhkosti

Nevýhodou kontaktného systému je, že prakticky hermeticky uzatvorí vlhkosť. Preto sa prakticky neodvetráva. Kvôli tomu môžu vznikať plesne a zvyšuje sa aj koncentrácia vlhkosti. Prevetrávaná fasáda chráni pred vlhkosťou tým, že zabraňuje jej kondenzácii. To je výhoda nielen preto, že na budove nevznikajú vlhké škvrny, ale  suchá tepelná izolácia eliminuje akékoľvek tepelné mosty.

5. Stavte na dlhú životnosť a ľahkú opravu

Prevetrávané systémy je možné montovať v každom ročnom období. Montáž je ľahká, no to nič neuberá na kvalite fasády. Základom je keramika. Vysoko odolný materiál, ktorý ponúka vyššiu životnosť ako akýkoľvek iný. Jeho odolnosť voči kyselinovej korózii a ultrafialovým lúčom znamená, že aj estetický vzhľad zostáva roky nezmenený napriek pôsobeniu slnka. Životnosť je až sto rokov. Aj v prípade poškodenia externými vplyvmi je možná rýchla a efektívna výmena. Systém a jeho časti je vždy možné opraviť. Pritom sa nenaruší estetická hodnota. Tá je v porovnaní so kontaktným zatepľovacím systémom výrazne vyššia. Vďaka rôznym dostupným formátom a širokému spektru vzorov, farieb a textúr je vetraný fasádny systém omnoho atraktívnejší. Domoví architekti tento systém čoraz viac zohľadňujú pri hľadaní optimálnych riešení aj v najnáročnejších projektoch.

6. Ako fungujú prevetrávané fasády?

Prevetrávané fasády vyhrávajú na body nad kontaktnými nielen vďaka materiálu. Dôležitým prvkom je unikátna konštrukcia. V lete znižujú množstvo tepla, ktoré budovy absorbujú čiastočným odrazom slnečného žiarenia, zakrytím, vetranou vzduchovou medzerou a použitím izolačného materiálu. Tým sa dosiahne značné zníženie nákladov na klimatizáciu. V zime sa vetraným stenám podarí udržať teplo, čo vedie k úsporám z hľadiska vykurovania. Systém SCANROC vďaka svojmu „komínovému efektu“ vytvoril účinnú prirodzenú ventiláciu a napomáha aj vlhkosti. Tým ešte zlepšuje vysokú úroveň pohodlia bývania.

7. Úspešné príklady zo Slovenska

Nie je to len Škandinávia, ktorá objavila výhody prevetrávaných fasád. Bytový dom na Rožňavskej ulici v Rimavskej Sobote si vybral na zateplenie práve  prevetrávanú fasádu SCANROC.  Neboli prví. Rozhodli sa už na základe kladných referencií z vedľajšej bytovky.

„Ľudia ocenili vysokú rýchlosť realizácie fasády. Mysleli sme aj na priestor na balkónoch, ktorý bude zabratý šírkou zateplenia a tak sme rozšírili balkónové dosky o plus 20 centimetrov. Veľké úspory na teple po vykurovacej sezóne dosiahli až42%,“ hovorí Rastislav Ďalog, konateľ spoločnosti I.MAR, ktorá zateplenie systémom SCANROC realizovala.

Po realizácií prevetrávaného systému sa upravila aj vyššia vlhkosť hlavne vo vyšších poschodiach  zo 70 % na 45 %. Navyše výsledný estetický efekt zvýšil aj hodnotu celej bytovky.

AKCIA: K prevetrávanej fasáde tepelné čerpadlo zdarma

Tepelné čerpadlo ako najekonomickejší zdroj ohrevu teplej vody, sa dokonale hodí v kombinácii s prevetrávanou fasádou. Teraz ho môžete získať ZDARMA. Stačí, ak do konca októbra bytový dom odsúhlasí obnovu zateplenia obvodového plášťa prevetrávaným zatepľovacím systémom SCANROC, plus sanáciu a zateplenie balkónov alebo lodžií. Spoločnosť IMAR ako realizátor stavby takémuto domu venuje  zdarma tepelné čerpadlo Mitsubishi Zubadan ORCA na ohrev teplej úžitkovej vody.

Viac informácií nájdete na stránke www.imar.sk

SÚVISIACE ČLÁNKY

Šéfredaktor odporúča

Buďte v obraze!

Dozveďte sa všetky dôležite informácie ako prvý!

Náš tím pravidelne posiela aktuálne informácie o správe bytových domov.

Pridajte sa do nášho newslettra.