štvrtok, 25 apríla, 2024
DomovTipy a trikyKompostovať sa dá aj v paneláku. Prečítajte si, ako na to

Kompostovať sa dá aj v paneláku. Prečítajte si, ako na to

Michaela Macejková

Ak by sme sa bližšie pozreli na odpad, ktorý v našich domácnostiach vyprodukujeme, zistíme, že takmer polovicu z neho tvorí biologicky rozložiteľný odpad. Vegetariáni ho vyprodukujú, samozrejme, o niečo viac. Kompostovaním v byte či na balkóne môžete znížiť objem svojho vyprodukovaného odpadu až o 30-40% – a to bez akéhokoľvek zápachu. Ak vám naše životné prostredie nie je ľahostajné, určite treba začať práve tu.

Možnosti kompostovania v paneláku

Možno ste už niektorí z vás zaregistrovali, že na vašich sídliskách – okrem čiernej nádoby na zmesový odpad a farebných nádob na triedený odpad – pribudla aj nádoba hnedej farby. Ide o tzv. nádobu na „biologicky rozložiteľný odpad“. Každé mesto a obec má však vlastný systém a existuje viacero výnimiek, ktoré povinnosť obce vlastniť tieto nádoby neurčuje.

Ak však bývate v paneláku a vaše mesto vám túto možnosť nezabezpečuje, môžete vziať iniciatívu do vlastných rúk. Jednou z možností je osloviť susedov a vytvoriť tak komunitné kompostovanie. Komunitné kompostovanie je kompostovanie, ktoré vykonáva skupina ľudí alebo domácností s cieľom spoločne kompostovať svoj vlastný biologický odpad. Výsledkom je kompost, ktorý je využívaný pre vlastnú potrebu komunity.

Takýto kompost nájde svoje využite nielen v zeleninovej záhrade, ale aj v domácnosti v kvetináčoch či v údržbe zelene v okolí bytového domu. Pred zriadením komunálneho kompostovania je však potrebné si overiť, či podmienky budovania a prevádzky nestanovuje Všeobecne záväzné nariadenie o komunálnom odpade a drobnom stavebnom odpade. Ak áno, riaďte sa nim.

Ak napríklad so susedmi veľmi nevychádzate a chcete si zriadiť kompostér na vlastnú päsť, veľmi šikovným spôsobom je v našich končinách čoraz viac populárne zaobstaranie si tzv. vermikompostéru. Vermikompostér je považovaný za najpokročilejšiu metódu kompostovania. Čo teda ide? Vermikompostér je kompostovanie pomocou dážďoviek. Áno, počujete dobre.

Princíp je založený na schopnosti dážďoviek premieňať vo svojom tráviacom trakte organickú hmotu, pričom vylučujú látky bohaté na živiny. Vermikompostér sa umiestňuje buď priamo do kuchyne, chodby, na balkón, alebo kamkoľvek do vášho bytu. Základom je vhodná nádoba, ktorú si môžete vyrobiť doma poprípade existuje na trhu už množstvo dizajnových kúskov, ktoré zapadnú do vášho interiéru. Na výrobu vlastnoručného vermikompostéra budete potrebovať vhodnú pevnú nádobu z nepriehľadného materiálu s priliehavým vekom a vhodnú podstielku. Návodov, ako na to, je na internete mnoho.

Ďalším krokom je zaobstarať si tzv. kalifornské dážďovky, ktoré tvoria základ celého konceptu. Tieto dážďovky oproti tým našim “obyčajným” skonzumujú niekoľkonásobne viac odpadu. Rastliny, ktoré sú hnojené substrátom vytvoreným dážďovkami vo vermikompostéri, sú zdravšie a nenapádajú ich choroby a patogény. Dážďovky sa sami redukujú podľa dostatku potravy, keď im dodávate veľa potravy množia sa, a keď ich necháte po dobu dovolenky bez potravy, dážďovky sa sami zredukujú na ideálne množstvo. Bez potravy vydržia okolo 1 mesiaca.

Dážďovkám najviac chutia čajové a kávové usadeniny. Kŕmiť ich môžete takisto rôznymi šupkami, zelenými vňaťami, škrupinami od vajec, ktoré im dodajú vápnik. Naopak sa neodporúča dávať väčšie množstvo bioodpadu s výraznou chuťou ako sú citrusy, zázvor, či cibuľa. Taktiež doň nevhadzujte kôstky, mliečne výrobky, mäso a iné tuky. Správne vedený vermikompostér nezapácha, netvoria sa v ňom plesne ani nie je bahnitý a nelietajú okolo neho mušky.

Priemerný Slovák vyprodukuje ročne vyše 165 kg biologického odpadu a to nie je málo. Existuje množstvo každodenných drobností ktorými môžete prispieť k lepšiemu a zdravšiemu spôsobu života pre seba, svojich blízkych a v neposlednom rade pre celú komunitu. Kompostovanie by malo byť každodenným štandardom nielen každého rodinného domu, ale aj moderného sídliska. Nechajte sa preto inšpirovať našimi tipmi a prispejte svojou troškou aj z prostredia bytových domov.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Šéfredaktor odporúča

Buďte v obraze!

Dozveďte sa všetky dôležite informácie ako prvý!

Náš tím pravidelne posiela aktuálne informácie o správe bytových domov.

Pridajte sa do nášho newslettra.