streda, 21 februára, 2024
DomovOdporúčanéVandalizmus či skrášľovanie fádnych ulíc? Pokochajte sa ukážkami street artu z celého...

Vandalizmus či skrášľovanie fádnych ulíc? Pokochajte sa ukážkami street artu z celého sveta

Michaela Macejková

U mnohých ľudí má street art negatívnu reputáciu. Pokladajú ho za vandalizmus, no aj keď tomu tak vo väčšine prípadov je, nájdu sa, našťastie, i takí pouliční umelci, ktorí chcú svojím talentom skrášliť okolie. Namiesto čmáraníc sa tak zameriavajú na vytvorenie hodnotných diel, ktoré sú nielen krásne a kvalitné, ale často v sebe skrývajú aj hlbší zmysel a posolstvo.

Mural je špeciálny výraz pre špeciálnu formu umenia. Mural (alebo mural art) je umelecký smer zameraný na veľkoplošnú maľbu steny vo verejnom priestore. Mnohé takéto diela majú tú moc, že aj z nudného či ošarpaného miesta urobia rýchlo turistickú atrakciu a dokážu vdýchnuť bytovke úplne nový život.

Na Slovensku sa tomuto umeniu venuje Ivan Jakušovský (rozhovor sme s ním urobili aj my) z Handlovej, ktorý už premenil mnoho bytových domov na umelecké posolstvo.

Práve tejto téme streetartu sme sa venovali v článku, ktorý vyšiel v pätnástom vydaní časopisu Zlepšovák a teraz vám prinášame ozaj umelecké diela, ktorými sa môžete inšpirovať a presvedčiť sa, že umenie je jedným zo spôsobov, ako skrášliť aj ošarpané a fádne miesta bytových domov a vdýchnuť im tak nový rozmer. 

Fotografie sú z rôznych miest z celého sveta.

SÚVISIACE ČLÁNKY

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno

Šéfredaktor odporúča

Buďte v obraze!

Dozveďte sa všetky dôležite informácie ako prvý!

Náš tím pravidelne posiela aktuálne informácie o správe bytových domov.

Pridajte sa do nášho newslettra.