sobota, 20 apríla, 2024
DomovTipy a trikyVianočné stromčeky a ich správna likvidácia

Vianočné stromčeky a ich správna likvidácia

Michaela Macejková

Živý alebo umelý?

Ihličnan je tradičným symbolom Vianoc, bez ktorého si tieto sviatky nevieme ani predstaviť. Otázkou v mnohých domácnostiach ale ostáva, živý alebo umelý stromček?

Dekorovanie domova živým vianočným stromčekom je tradíciou už od nepamäti. Avšak čoraz viac z nás uprednostňuje pohodlnejšiu a čistejšiu možnosť, ktorou sú umelé vianočné stromčeky. Ktorý stromček je však lepšia alternatíva z hľadiska dopadu na životné prostredie? 

Mnohokrát sa hlavným dôvodom kúpy umelého vianočného stromčeka stáva pocit viny, ktorú ľudia cítia za zrezanie živého vianočného stromčeka. Opak je však pravdou. Živé rezané stromčeky sú ekologickejšia alternatíva predovšetkým z hľadiska ich uhlíkovej stopy. Kým pri výrobe umelých stromčekov z plastu vznikajú emisie skleníkových plynov, živé stromčeky počas svojho rastu oxid uhličitý naopak pohlcujú a produkujú kyslík. Takisto rozklad takéhoto umelého stromčeka po vyhodení na skládke môže trvať aj 500 rokov. Ak sa však predsa len rozhodnete pre umelú verziu, je lepšie vyberať stromčeky, ktoré sú z iných materiálov, napríklad z polypropylénu. 

Stromček si môžete aj prenajať

V súčasnosti existuje viacero firiem, ktoré ponúkajú prenájom vianočných stromčekov. Ak patríte k tým, ktorí túžia po živom stromčeku, ale zároveň chcete, aby stromček mohol ďalej žiť a rásť aj po Vianociach, táto alternatíva je práve pre vás.

Stromček si môžete rezervovať z bohatej ponuky a dokonca si viete priplatiť aj za jeho ozdobenie. Takýto stromček sa neskôr po odvoze uskladní v areáli, kde sa o neho celý rok starajú, aby mohol slúžiť na prenájom opäť o rok.

Ako správne zlikvidovať vianočný stromček

Momentálne je najkrajší sviatok roka už za nami a mnohí z nás stoja pred otázkou, ako správne zlikvidovať vianočný stromček. Pokiaľ ste počas sviatkov zvolili jeho umelú variantu, máte po starostiach. Jednoducho ho stačí len odzdobiť a opäť skryť do krabice. Avšak pokiaľ ste neodolali vôni ihličia, je dôležité vedieť, že tento kúsok prírody do komunálneho odpadu nepatrí. Preto treba zvážiť, aké možnosti pri jeho zahadzovaní máte hlavne, ak žijete na sídlisku.

Pokiaľ sa zahrávate s myšlienkou odniesť stromček do lesa, nie je to najlepšou voľbou. Stromčeky môžu obsahovať rôzne zvyšky ozdôb a háčikov na ktorých sa môže lesná zver nepekne poraniť.

Rovnako neobstojíte ani v zoologických záhradách, pretože tie vianočné stromčeky neprijímajú. Dôvodom sú spomínané ozdoby. Preto používajú len tie stromčeky, ktoré sa nepredali a nikdy neboli ozdobené.

Likvidáciu nechajte na mesto

Ak bývate v bytovke, tak pre vás môže byť ťažké stromček zrecyklovať. Nechajte to preto na mesto, v ktorom bývate. Mnohé samosprávy zabezpečili zber vianočných stromčekov. Najjednoduchšie je nechať vianočný stromček vedľa kontajneru. V žiadnom prípade ho nehádžte doň. Zbytočne by zaberal miesto a nič iné by sa tam už nezmestilo. Väčšina miest zabezpečuje od konca decembra do februára zvoz stromčekov. Termíny odvozu nájdete na webových stránkach vášho mesta alebo obecného úradu. Dôležité je však stromček kompletne odzdobiť. Od kontajnerov totiž mieria rovno do spaľovne alebo na kompost, kde by čriepky z ozdôb narobili peknú neplechu.

Ak chcete na osud toho vášho stromčeka sami dohliadnuť, vyberte si v okolí vášho bydliska kompostáreň a dovezte stromček tam. Niektoré zariadenia vám dokonca vymenia vianočný stromček napríklad za desať kíl kompostu. Ak nemáte záhradu a hnojenie by ste nevyužili, ďalšou možnosťou je odviezť stromček na najbližší zberný dvor.

V našom hlavnom meste prišli so skvelým nápadom – a to inštaláciou drevených ohrádok, ktoré slúžia na zber a odvoz stromčekov. Tieto stromčeky následne skončia v komposte. Cieľom takýchto ohrádok je neznečisťovať prostredie napríklad rozfúkaním tohto odpadu. Odvoz vianočných stromčekov v Bratislave potrvá od 10. januára do 11. februára 2022. Odvoz a likvidáciu zabezpečí OLO a umiestnenie všetkých ohrádok nájdete na ich webovej stránke.

Ak ste to doteraz nevedeli, je úplne jedno, pre aký typ stromčeka sa rozhodnete. Dôležitým aspektom pri vašom rozhodovaní je, aby ste mysleli na to, že umelý stromček by vám mal slúžiť niekoľko rokov, zatiaľ čo živý musíte čo najefektívnejšie zrecyklovať. Aj v prípade výberu vianočného stromčeka opäť platí zlaté pravidlo „Využi, čo doma máš“. Ak ste už majiteľom umelého vianočného stromčeka, snažte sa ho mať čo najdlhšie. Podľa výskumov by vám jeden umelý stromček mal vydržať aspoň 12 rokov. A ak sa predsa len rozhodnete pre živý stromček vo vašej obývačke – musíte vedieť, ako ho správne po Vianociach zrecyklovať. Výber zostáva len a len na vás. 

SÚVISIACE ČLÁNKY

Šéfredaktor odporúča

Buďte v obraze!

Dozveďte sa všetky dôležite informácie ako prvý!

Náš tím pravidelne posiela aktuálne informácie o správe bytových domov.

Pridajte sa do nášho newslettra.