streda, 27 septembra, 2023
DomovObnova domuFalošné záruky pri údržbe fasád. Firmu si vždy preverte

Falošné záruky pri údržbe fasád. Firmu si vždy preverte

UMYJEM TO SK s.r.o.

V odbore údržby fasád sa nám za posledných niekoľko rokov rozmohol nepríjemný „nešvár“. Čím ďalej tým viac tuzemských firiem ponúka zákazníkom službu zaručujúcu údržbu fasády s perfektnou zárukou 10 a niekedy dokonca až 14 rokov. 

“Na predĺženej dobe záruky by nebolo nič tak zvláštne, keby sa títo tzv. experti nezačali čoraz častejšie oháňať nezmyselným tvrdením, že keď fasádu raz za desať rokov umyjú alebo natrú farbou, nebudete po dobu trvania záruky musieť nikdy zasahovať a po ďalších desať rokov neminiete za jej údržbu ani korunu,” pomenúva problém Boris Rozsa z Umyjemto. 

Naozaj veríte, že fasáda zostane 10 alebo dokonca 14 rokov v perfektnom stave?

Tieto podvodné firmy tvrdia, že vám behom záruky postačí fasádu  umyť a natrieť len dvoma vrstvami farby. Nikto vám však nepovie, že ide o veľmi tenkú vrstvu (cca 0,5-1 mm), ktorá len prekryje pôvodnú zateplenú omietku. A to už ani neriešia z akého podkladu, značky či typu pôvodné zateplenie bolo, ale dajú vám na ňu záruku ako na bežiacom páse. Nad tým, ako môže taká kvalita údržby zabezpečiť perfektný stav fasády viac ako dekádu, zostáva odborníkom rozum stáť.

Nekalé praktiky: 10 alebo dokonca 14 ročná záruka od firmy, ktorá existuje 2 roky?

“Žiadna  kvalitná firma vyrábajúca a  dodávajúca materiál pre kontaktné zatepľovacie systémy, ako je napríklad Keim, Kabefarben alebo Caparol, vám nedá na zateplenie fasády záruku dlhšiu ako 5 rokov. Ale aj pri tých 5-tich rokoch je tá záruka podmienená tým, že sa o vašu fasádu budete starať, že ju budete ošetrovať, umývať,” upozorňuje Jiří Vahalík, zástupca výrobcu KZS a výhradný zástupca spoločnosti Kabefarben.

Fasáda je koruna celého domu. Pokiaľ je pravidelne udržiavaná, aj desiatky rokov starý dom dokáže vyzerať moderne a jeho cena stúpa. Naopak tí, ktorí starostlivosť o fasádu podceňujú, nielen dlhodobo znehodnocujú svoj majetok, ale často kvôli riasam a spórom pliesní taktiež hazardujú so svojim zdravím. V priebehu roka na fasádu pôsobí sneh, slnko, kyslý dážď, ale tak isto prach a smog.  

Myslíte si, že za týchto podmienok vydrží fasáda v perfektnom stave dlhých 14 rokov? “Predstavte si, ako sa staráte o svoj automobil. Pokiaľ by ste si kúpili auto a 14 rokov by ste nevkročili do autoservisu, do umyvárne ani nevymenili olej, len ťažko by takéto auto za desať rokov ešte existovalo. A úplne rovnaké je to s fasádou domu,” prirovnáva odborník na zatepľovacie systémy Ladislav Janíček. 

Firmy venujúce sa údržbe fasád rastú v našom „rybníku“ ako huby po daždi. Naozaj by ste si kúpili službu s 10 ročnou zárukou, keď je samotná firma na trhu len 2 roky? “Pri výbere firmy, ktorá bude mať na starosť údržbu vašej fasády, uvažujte s rozumom a nikdy neverte marketingovým sľubom, ktoré žiadna z týchto firiem logicky nemôže dodržať,” hovorí Boris Rozsa.

Takéto firmy je veľmi jednoduché zlikvidovať a založiť si novú firmu, už sme takejto situácií boli raz svedkami, a to vtedy, ako sa začalo vo veľkom zatepľovať. Firmy podvádzali s materiálom a zárukou a dnes už neexistujú. Takže to, že vám vtedy firma dala lepšiu záruku a trochu lepšiu cenu síce pôsobilo na oko výborne, ale v konečnom dôsledku máte fasádu bez záruky, pretože sa ku pôvodnému majiteľovi zaniknutej spoločnosti už nikdy nedostanete.  Komentuje konateľ společnosti Martin Herman.  

Poznáte program Čistá fasáda?

Firma Umyjemto sa už takmer desať rokov snaží zlepšiť situáciu na trhu a vysvetľuje zákazníkom, ako sa efektívne a dlhodobo starať o fasádu domov všetkých typov. Preto sme pred 2 rokmi  vyvinuli spoločne s jedným z najkvalitnejších výrobcov fasádnych farieb, švajčiarskou značkou KabeFarben, program nazvaný Čistá fasáda, ktorý ponúka najdlhšiu záruku na trhu bez marketingových lákadiel. Odborníci z Umyjemto svojim  zákazníkom nesľubujú nemožné, ale poskytujú spoľahlivý servis po celú dobu trvania programu. 

“V porovnání s konkurenciou sa náš program Čistá fasáda môže na prvý pohľad zdať viac nákladný. Ale v dlhodobom horizonte sa náš prístup k zákazníkom určite vyplatí. S nami sa môžu spoľahnúť, že budú mať pod kontrolou ako fasádu, ktorá bude v  perfektnom stave, tak potrebné financie. Nesľubujeme nereálne. V rámci nášho programu dokážeme fasádu udržať vo výbornej kondícií ešte dlhšie, ako je avizovaná doba záruky,” hovorí Boris Rozsa. 

Hrajeme len fair-play

Každá farba vyrobená modernými technológiami je zmiešaná so špeciálnou chémiou, ktorá má za cieľ zabrániť vzniku organického znečistenia v podobe rias, plesní, machov alebo lišajníkov. Ruku na srdce. Žiadna taká svoju funkciu dlhodobo nevyužije, pokiaľ fasáda nebude pravidelne čistená od atmosférických nečistôt a ošetrená funkčnou impregnáciou.“ To zneužíva mnoho konkurenčných firiem, ktoré zákazníkom poskytujú záruky iba na organické nečistoty. Dobre vedia, že pokiaľ na fasáde vznikne, a to na 100 % vznikne, atmosférické znečistenie, tak v prípadnom spore na súde zákazníci len ťažko vyhrajú,” vysvetľuje princíp falošných marketingových sľubov Boris Rozsa. 

Preto skúsení odborníci z Umyjemto kontrolujú fasády v priebehu predĺženej záruky obvykle každé tri roky a okrem umývania od atmosférických nečistôt, používajú taktiež účinné typy impregnácií. “S nami budete dostatočne včas vedieť vašu investíciu, na ktorú si prípadne dopredu bez stresu našetríte. A čo je hlavné – vaša fasáda bude po celú dobu predĺženej záruky žiariť ako nová,” dodáva Boris Rozsa. 

SÚVISIACE ČLÁNKY

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno

Šéfredaktor odporúča