test
nedeľa, 23 júna, 2024
DomovZaujímavostiMarmoroc – Fasádny systém budúcnosti

Marmoroc – Fasádny systém budúcnosti

Rastislav Ďalog - I. MAR, spol. s r. o.

Čo je to technológia Marmoroc, aké sú jej výhody a ako sa dostala na Slovensko?

Technológia Marmoroc je patentovaný prevetrávaný škandinávsky zatepľovací systém. Fasádny systém Marmoroc je postavený na špičkovej škandinávskej technológii. Využíva najmodernejšie materiály a inovatívne fyzikálne riešenia. Ich kombináciou sa dosahujú skvelé tepelnoizolačné vlastnosti. Vnútorná trvalo prevetrávaná konštrukcia zaručuje ideálny komfort bývania a inteligentný odvod vlhkosti. Vzduchová medzera zabezpečuje vyrovnanie teplôt a aktívne odvádza vlhkosť. Základom je oceľový rošt pripevnený k stene budovy, tepelná izolácia a vonkajší obklad. Kompaktné fasádne dosky sú odolné proti UV žiareniu, sú trvanlivé, bezúdržbové, dokonca môžu mať antigrafitovú úpravu. Naša spoločnosť I.MAR spol s.r.o. pôsobí na Slovenskom stavebnom trhu od roku 2010. Bolo a je pre nás dôležité prinášať na trh obnovy bytových domov produkty, ktoré nášmu potencionálnemu klientovi budú bezproblémovo slúžiť, zabezpečia mu zdravé bývanie a predĺžia mu životnosť ich nehnuteľnosti. Vedeli sme, že tou najlepšou voľbou, ktorá spĺňa všetky tieto atribúty je prevetrávaná fasáda. V roku 2018 sme sa stali výhradnými dovozcami škandinávskeho prevetrávaného systému. Teší nás veľký záujem o túto technológiu medzi obyvateľmi bytových domov, s ktorými sa stretávame. Edukujeme ich o bezkonkurenčných výhodách použitia škandinávskej technológie oproti klasickému kontaktnému zatepleniu. Naši klienti si uvedomujú, že investícia do pre nich možno najcennejšieho čo majú a to do ich nehnuteľnosti, bytu je jednou z najlepších investícií. Investícia do obnovy bytového domu je jedna z najlepších vtedy, keď si vyberú produkt, ktorý im zabezpečí zdravé, bezúdržbové bývanie, keď si vyberú produkt, ktorého životnosť presahuje lehotu splatnosti úveru.

Aká je životnosť tohto systému?

Je to fasádny systém budúcnosti, ktorého funkčná životnosť je dimenzovaná na 100 rokov. Je to okrem iného spôsobené aj jedinečnou vlastnosťou komínového efektu vo vzduchovej medzere systému. Dochádza k efektívnemu odvádzaniu vodných pár tvorených rosným bodom v izolante, zabudovanou vlhkosťou a taktiež aj vlhkosťou, ktorá prestupuje difúzne otvorenou stavebnou konštrukciou z interiéru do exteriéru. V jednoduchosti povedané to čo zostáva počas životného cyklu v stavebných materiáloch suché to dlho aj vydrží.

Čo očakávate od výhod technológie v súvislosti s obnovou bytového domu v Rimavskej Sobote?

V prvom rade zdravšie bývanie. Klasické kontaktné zatepľovanie patrí k najčastejším, no po zateplení sa v bytových domoch okrem úspory energie na vykurovanie v niektorých prípadoch objavia plesne a s tým spôsobená zvýšená chorobnosť. Dôvodom je uzavretosť systému, ktorý bráni odvetrávaniu vlhkosti zo samotnej stavby a budova prestane dýchať. Obrovskou výhodou prevetrávaného zatepľovacieho systému je vysoká úspora nákladov na údržbu fasády. Ak by si daný BD zvolil na zateplenie klasickú kontaktnú fasádu museli by sa o ňu starať tak ako to môžeme vidieť už dnes u nás na Slovensku. Kontaktné fasády sa umývajú, impregnujú. Výrobcovia odporúčajú pre zachovanie 25 ročnej životnosti klasického kontaktného zateplenia fasádu v 6. a aj 12. roku životnosti umyť a naimpregnovať v 16. roku životnosti fasádu znova umyť a vymaľovať. Je to proste nákladné na údržbu a v prípade tohto bytového domu by náklad na spomínanú údržbu predstavoval podľa dnešných cenníkových cien astronomických 529 000 €. S prevetrávanou fasádou im tento fenomém nehrozí. Ďalšou veľkou výhodou prevetrávanej fasády sú jej akustické vlastnosti. Vzduch medzi vrstvami pôsobí ako dodatočná akustická izolácia. Zvyšuje ochranu pred hlukom, pretože vzduchová dutina pôsobí ako ďalšia zvuková bariéra a významným spôsobom znižuje hlukový smog z exteriéru. Je to veľmi dôležité práve v mestách, kde neustále narastá podiel hluku negatívne pôsobiaci na psychiku.

Na čo sa môžu obyvatelia tohto bytového domu tešiť?

Obyvatelia tohto bytového domu určite oceňujú výnimočný estetický vzhľad ich fasády. Prevetrávaná fasáda s veľkoformátovými obkladovými doskami priťahuje oči okoloidúcich. Môžu sa tešiť na bezstarostný život bez nákladov na údržbu prevetrávaného systému a na nemalé úspory na teple použitím 16 cm tepelnej izolácie. Je pre mňa dôležité spomenúť aj ďalší obrovský benefit a to významné predĺženie životnosti bytového domu vplyvom prevetrávanej fasády Marmoroc. Tento systém preukázateľným spôsobom chráni statiku obvodových plášťov. Prostredníctvom aktívnej vzduchovej medzery dochádza k odvádzaniu vodných pár, ktoré nezostávajú vo vnútri konštrukcie. Táto kondenzovaná vlhkosť nespôsobuje oxidáciu železnej výstuže v obvodových paneloch a s tým súvisiace ohrozenie ich statiky.

Aké už máte za sebou projekty vďaka tejto technológii?

Sme radi, že nielen západná Európa a Škandinávia objavila výhody prevetrávaných fasádnych systémov. U nás na Slovensku realizujeme už piaty bytový dom. Ďalších 6 bytových domov čaká na realizáciu. Jeden z tých bytových domov bude zateplený už druhý krát. Pôvodné kontaktné zateplenie im vydržalo na fasáde len 12 a pol roka.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Šéfredaktor odporúča

Buďte v obraze!

Dozveďte sa všetky dôležite informácie ako prvý!

Náš tím pravidelne posiela aktuálne informácie o správe bytových domov.

Pridajte sa do nášho newslettra.