štvrtok, 25 apríla, 2024
Domovsom vlastníkAko skladovať dopravné prostriedky s elektrickým pohonom v spoločných priestoroch?

Ako skladovať dopravné prostriedky s elektrickým pohonom v spoločných priestoroch?

Nina Sovič

Počet majiteľov, ktorí tieto dopravné prostriedky využívajú, neustále narastá. Tu je však potrebné poukázať na možností ich skladovania v spoločných priestoroch domu.
Spoločné priestory domu sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu.

Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočikárne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

Je však bezpečné skladovať v takomto priestore aj dopravné prostriedky s elektrickým pohonom?

Zloženie batérií

Jedným z prvkov elektrického pohonu je batéria. Batéria využívaná v dopravných prostriedkoch s elektrickým pohonom môže byť buď olovená alebo častejšie vyskytujúca sa lítiová. Rozdelenie podľa chemického zloženia má vplyv práve na ich jednotlivé riziká. V prípade, že sa s nimi zaobchádza inak ako je uvedené v samotnom návode, existuje niekoľko nebezpečenstiev, v tom horšom scenári aj vznik požiaru a výbuch s devastujúcimi účinkami.

Predstavme si situáciu, ktorá v našich bytových domoch nie je vôbec ojedinelá, že vedľa elektrického dopravného prostriedku je uskladnených aj niekoľko sad pneumatík. Prácu hasičom to rozhodne neuľahčí. Pri elektrických dopravných prostriedkoch je najnebezpečnejšie nedbalostné zaobchádzanie, ktoré je v rozpore s návodom od výrobcu, kam môžeme zaradiť aj vystavovanie nepriaznivým teplotným podmienkam.

Rovnako nebezpečné je si elektrickú kolobežku alebo elektrický bicykel servisovať sám doma. Podľa výročnej správy o činnosti HaZZ v roku 2020 bola príčinou vzniku požiarov v 48% prípadoch práve nedbalosť a neopatrnosť dospelých osôb. Ak by takýto požiar alebo výbuch nastal práve na prízemí, kde sa tieto spoločné zriadenia domu vyskytujú, môžete takýmto uskladnením spôsobiť veľké škody.

Prípad z Číny i Žiliny

V máji 2021 sa takéto nešťastie stalo v čínskom meste Čheng-tu, kde vo výťahu pri prevoze elektrickej motorky vybuchla batéria. Obdobný prípad sa stal aj u nás na Slovensku v Žiline, kde pri nabíjaní elektrickej kolobežky v bytovom dome došlo k veľkému dymeniu, našťastie aj vďaka rýchlemu zásahu hasičov nenastal výbuch.

Väčšina bytových domov pochádza ešte z obdobia pred rokom 1989 a v tomto prípade je na mieste si položiť otázku, či v tom čase projektanti počítali s budúcou možnosťou uskladnenia elektrických kolobežiek a elektrických bicyklov a čo bolo účelom spoločných priestorov.

Uskladnenie samotnej elektrickej kolobežky či elektrického bicykla je zároveň v rozpore so zákonom č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi, ktorý kladie zákaz ohrozovať bezpečnosť v dome na prvé miesto. V § 4 písm. k) hovorí, že každá právnická osoba a fyzická osoba má povinnosť na úseku ochrany pred požiarmi zabezpečiť, aby sa pri vypracúvaní projektovej dokumentácie stavieb, pri uskutočňovaní stavieb a pri ich užívaní, ako aj pri zmene užívania stavieb riešili a dodržiavali požiadavky protipožiarnej bezpečnosti stavieb.

Dohoda vlastníkov

Takáto povinnosť sa musí zabezpečiť prostredníctvom odborne spôsobilej osoby, ktorú poznáme ako špecialistu požiarnej ochrany. Ide o zákonnú povinnosť, ktorú ale zákon rieši len vo všeobecnej rovine a preto je potrebné, aby si vlastníci pod vedením správcu dohodli konkrétnosti.

Ako prevencia v tomto prípade môže pôsobiť aj pravidelná kontrola uskladňovania rôznych predmetov v spoločných priestoroch spolu so špecialistom požiarnej ochrany a upozornenie vlastníkov bytov na pravidlá uskladňovania v spoločných zriadeniach domu, ktoré by mali byť súčasťou domového poriadku. Zároveň je vhodné v bytových domoch disponovať aj so špeciálnym hasiacim prístrojom určeným na lítiové baterky s označením LITH EX, ktoré sa dajú využiť aj v prípade vznietenia elektroniky, ktorá sa bežne nachádza v domácnosti.

Cena špeciálneho hasiaceho prístroja sa pohybuje v závislosti od veľkosti v rozmedzí od 50 eur až do 380 eur. Zaobstaranie takýchto hasiacich prístrojov môžeme považovať aj za povinnosť v rámci zabezpečenia podmienok na účinné zdolávanie požiarov, ktorá nám vyplýva zo zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi.

Hrozba tisícovej pokuty

V § 5 písm. a) zákon určuje, že je potrebné obstarať a inštalovať v objektoch, zariadeniach a priestoroch so zreteľom na nebezpečenstvo vzniku požiaru vhodné druhy požiarnych zariadení, hasiace látky, hasičskú techniku, vecné prostriedky ochrany pred požiarmi, prevádzkovať ich v akcieschopnom stave a zabezpečovať vykonávanie ich kontroly a údržby osobou s odbornou spôsobilosťou.

Čo s vlastníkom, ktorý pravidlá uskladnenia nerešpektuje? Ako sme už spomínali vyššie, ide o porušenie zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi a v prípade kontroly Krajského alebo Okresného riaditeľstva Hasičským a záchranným zborom, ktorý v prípade porušenia povinnosti umožňuje uloženie pokuty správcovi až do výšky 16 596 eur.

Túto pokutu však bude musieť v konečnom dôsledku uhradiť sám správca, avšak ide hlavne o bezpečnosť samotných vlastníkov a preto je v spoločnom záujme ako vlastníkov, tak aj správcu vynútiť si bezpečné uskladnenie v spoločných priestoroch a to aj prostredníctvom stanovenej sankcie v domovom poriadku.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Šéfredaktor odporúča

Buďte v obraze!

Dozveďte sa všetky dôležite informácie ako prvý!

Náš tím pravidelne posiela aktuálne informácie o správe bytových domov.

Pridajte sa do nášho newslettra.